10 adım önden gidenler

GİRİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Mark Zuckerberg gibi genç kurucular tarafından elde edilen inanılmaz derecede yüksek başarılar, üniversite öğrencileri için giderek daha cazip bir kariyer yolu olarak gözüküyor! Senin için genç ve büyük girişimcilik hikayelerinden 10 tanesini derledik. 

Wesley Zhao, aileler için tasarlanmış bir sosyal ağ oluşturmak için okulu bıraktı.

Pennsylvania Üniversitesi, 2014 

19 yaşındaki Wesley Zhao, kullanıcıların, sevdikleri ile fotoğraf ve hikâyelerini paylaşmasına izin veren bir sosyal medya sitesi olan FamilyLeaf'ı yarattı. Site, kullanıcıların yalnızca aileyle alakalı fotoğraflar ve etkinlikler göndermesi için güvenli bir alan yaratmayı amaçlıyordu.

Bu fikir, birinci sınıftayken aklına geldi ve 2. sınıfa Wharton'da başlatmak yerine, izinli olarak okuldan ayrıldı ve tüm zamanını FamilyLeaf'e ayırdı.

Todd Medema, galeriye gitmeden araba satın almayı kolaylaştırıyor.

Carnegie Mellon Universitesi, 2014

Todd Medema, otomobil satıcılarını eski düzene çevirmeyi umut eden bir şirket olan AutoRef'in kurucu ortaklarından biridir. Craig Youkins, Autoref'in kurucularından biri ve web sitesinde güçlü kodları yazan kişidir.

Younkins, başlangıç konseptini ortaya attığında Carnegie Mellon'da okuyordu. Craig, izin alıyor ve ardından işi büyütmek için Todd'la birlikte çalışıyordu.

Şu ana kadar, 5000'den fazla bayide üç milyondan fazla otomobile ulaştı. Şirketi genişledikçe, 20 yaşındaki Medema genç yıllarını geride bırakıyor.

 

Bryan Silverman tuvalet kâğıdını bilgi deposuna dönüştürüyor. 

Duke Universitesi, 2015

Duke Üniversitesi'nde sinir bilimi eğitimi almasına rağmen, Bryan zamanının çoğunu bu  tuvalet kâğıdı üzerinde düşünerek geçirirdi. Jordan ile birlikte Star Toilet Paper'ı piyasaya sürdüler, çünkü herkesin ilgisini çekebilecek olan bu tuvalet kağıdını banyodayken bir şeyler öğrenebilmeyi mümkün kılmayı istediler. 

Kardeşler tuvalet kâğıdını kupon haline getirdiler ve yer açmak için sattılar. Şimdiye kadar, 65 şirket imzalamayı kabul etti ve ekleme başına yarım sent ödüyorlar. 

Bryan, 2012 için Girişimci Dergisi'nin Yılın Üniversiteli Girişimcisi ödülüne layık görüldü.

 

Carolyn Yarina’nın girişimi, yoksul yerlerde bile tıbbi testleri mümkün kılıyor.

Michigan Üniversitesi, 2013

Carolyn, sağlık çalışanlarının tanı testleri için kan gibi vücut sıvıları hazırlamasını sağlayan CentriCycle'ın CEO'su ve kurucu ortağıdır. 

Bu, gelişmekte olan dünyada sağlık tesislerinde elektrikli merkezkaç yeteneğine sahip olmayan tıbbi testlerin yapılmasını mümkün kılıyor. Carolyn Michigan Üniversitesi'nın yanı sıra CentriCycle'u Hindistan'a da götürdü. Gelecekte, ihtiyaç duyanlar için tıbbi bakıma erişebilecek birçok cihaz oluşturmayı umuyor. Proje ekibine katılanlara göre, diyabet ve hepatite uygun hastalıkları teşhis yöntemleriyle engellenebilir veya daha iyi şekilde tedavi edilebilir.

 

Daniel Mishin, Rusya'da üniversite yurtları benzeri bir dizi pansiyon kurdu.

Russian Institute of Economics and Computer Science

Bu 20 yaşındaki öğrenci Rusya'daki herhangi bir öğrenci gibi gözükebilir, ancak şu anda Amerika Birleşik Devleti'yle beraber ilerliyor. Moskova'nın gelişmekte olan semtlerinden biri olan New Arbat gibi yerleri ziyaret ederken genç Amerikalılara buluşma yeri sağlamak için 2009'da pansiyon olan Bear Hostelleri'ni kurdu. 

Amerikalılara vize tavsiyeleri hizmeti sağlayan ve tüm bilgileri İngilizce olarak sunan bir web sitesi hazırladı.

Bear Pansiyonlar, bir otel ve üniversite yurtları arasındaki geçiş gibidir. En büyük hizmetleri, 16 yatağa kadar alabilen odalardan oluşmaktadır ve lobide aperitiflerin yanı sıra ortak bir plazma TV bulunmaktadır.

Mishin, otel işletmesini pansiyonun ötesine taşımak için büyük planlar yapıyor ve Global Öğrenci Girişimcisi Ödülleri'nde dört finalistten biri.

 

Gabrielle Palermo kırsal yaşamları kurtarmak için konteynırları kliniklere dönüştürüyor.  

Arizona State Universitesi, 2013

Gabrielle hep doktor olma hayali kurmuş ancak hayat kurtarmak için herkesin doktor olmasına gerek olmadığını fark etmiştir.

Benzer projelerle ilgilendiği bir kaç sınıf arkadaşıyla beraber oluşturduğu G3Box'un arkasındaki fikir, geri dönüştürülmüş sevkiyat konteynerleri arasından etkin tıbbi klinikler yaratmaktı.

Bu yoğun tıbbi tesislerin en iyi yanı, tekerlekli oldukları için kırsal topluluklara taşınabilmeleridir.

Palermo ve meslektaşları üniversiteli girişimcilik yarışmasında birincilik ödülü kazandı ve işlerini başlatmak için 20.000 dolar kazandılar.

 

Jack McDermott konuşma terapisinde kendi deneyimini kullanarak diğer kekemeler için bir uygulama yaratıyor

Tufts Universitesi,  2014

McDermott, konuşma terapisini geliştirmeye ve daha erişilebilir hale getirmeye çalışan uygulamaları yapan Balbus Speech'in kurucusu ve CEO'su. Kendi kekeleme olduğu ve konuşma terapisinden destek aldığı için, buna yönelik bir şirket kurmak istedi. 

Şirketin uygulaması olan Speech4Good, insanların pratikte konuşma tedavisindeki egzersizlerini kullanabilmelerine yardımcı olmak için kurulmuş. Uygulama konuşma terapisi tekniği olan, gecikmiş işitsel geri bildirimi kullanıyor. 

 

Karina Pikhart görme engelli insanlar için bir etiket üreticisi yarattı.

Massachusetts Institute of Technology, 2009

Pikhart, 6 Nokta adlı bir körler alfabesi klavye ve etiketleme kiti oluşturdu. Etiketler, körlerin ilaç dolabında doğru ilaçları bulmasını veya ilaç rafına kolayca erişebilmelerini sağlıyor. Hedefi, körlerin yaşam kalitesini artırmak için yeni teknolojiler geliştirmeye devam etmek.

Pikhart, MIT'de aldığı bir mühendislik dersi sırasında ilk örneğini geliştirdi. Ürün yaratıldıktan sonra başarılı bir iş haline geldi. Halen Stanford'daki makine mühendisliği sınıfında masterını sürdürmekte.

 

Charlie Dolan, 11 ülkedeki şirketlere çöplerini ucuza ve sürdürülebilir biçimde atmalarına yardımcı oluyor

Villanova University, Class of 2014

Charlie Dolan, şirketlerin günlük olarak elden çıkardıkları atık miktarını azaltmanın bir yolunu buldu. Sequoia Atık Çözümleri’ni kurdu; yani atık yönetimi şirketini, müşterilerinin atık bertaraf sözleşmelerini okumasına ve çöpleri geri kazandırma, çöpten kurtarmaya yönelik daha uygun maliyetli çözümler bulmalarına yardımcı olmayı amaçladı. 

20 yaşındaki Dolan, yönetim bilgi sistemlerinde dereceye girdi. Derslerini ve çalışmalarını sürdürerek işine tüm hızıyla devam ediyor. Pittsburgh'da bulunan şirket, 11 eyalette çalışır durumda.

 Jorjan Tang, engelli bireylerin kampa gitmesine yardımcı olan bir tekerlekli sandalye yaptı.

Arizona State University, Class of 2012

Tang'ın sınıf arkadaşı Nicholas Gough'un babası seyahat ederken veya kamp yaparken pratik olmayan elektrikli bir tekerlekli sandalye kullanıyor. Projeye katılanlara göre, bu tekerlekli sandalyeler kullanıcıların yokuş yukarı çıkmasına veya engebeli arazide gezinmesine rahatlıkla izin vermiyor. Ayrıca, kullanıcılarda eklem hastalıklarının görülmesine neden olabiliyor.

Nick'in babasına yardım etme amaçlı Vantage Realized'i kurması ve sistem üzerinde işlev gören bir tekerlekli sandalye için yeni bir örnek çıkartmasıyla ilk adımı attılar. Fikir, yalnızca daha iyi bir tekerlekli sandalye oluşturmayı değil, aynı zamanda engelli kişilerin kullanabileceği diğer ürünleri üretmeye başlamayı amaçlamıştır. Vantage Realized'in CEO'su olarak Tang ASU'nun Edson Öğrenci Girişimcisi Girişimi'nden finansman sağlamıştır.

 

Kaynak: businessinsider