Kampüste Ne Var’ın Başlattığı AylıkEksi1257TL Kampanyası Ülke Gündeminde

HABERLER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Kampüste Ne Var yazarlarının üniversite gençliği hakkında araştırmaları incelemesi esnasında birbiriyle karşı karşıya gelen iki gerçek, öğrencilerin yaşamı hakkındaki bir durumu ciddi bir şekilde ortaya çıkardı. 2017 yılında Habitat tarafından gerçekleştirilen “Gençlerin İyi Olma Hali Saha Araştırması Bulguları'na göre gençlerin ortalama geliri 601TL ile 1.500TL arasında.

Bir başka araştırma haberine göre ise, Türkiye’de insani geçim için aylık gelirin minimum 1.857 TL olması gerektiği belirtiliyor. 

 

Kampüste Ne Var, gençlerin sahip olduğu ortalama minimum 600 TL ile insani geçim için gerekli olan minimum 1.857 TL arasındaki eksi 1.257 TL’yi gençlerin tiyatroya, sinemaya gitmeyerek, kitap satın almayarak, sosyalleşmeyerek ve kendilerini geliştirmeye katkıda bulunabilecek birçok deneyimden mahrum kalarak telafi ettiği gerçeğini bir sosyal medya içeriğiyle paylaştı.

 

#AylıkEksi1257TL etiketiyle Kampüste Ne Var tarafından Twitter ve Instagram’da paylaşılan bu içerik, öğrenci yaşamından farklı gerçeklerle de desteklenerek flood’a dönüştü. Üniversite öğrencilerinin #AylıkEksi1257TL gündemininin yaşamlarındaki yansımalarını paylaştığı yüzlerce tweet ile konu trendin topik listesine girdi.


Gündeme hızla giren #AylıkEksi1257TL çağrısı Kanal D ve CNN Türk Ana Haber'de yer aldı.


 

Gençler an çok ne yapamıyor? 

Markalar kampanyaya nasıl dahil oldu?

Üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek, kitap, kıyafet, tiyatro-sinema bileti getirilmesini sağlayan Askıda Ne Var, üniversite öğrencilerinin bu ihtiyaçlarına kayıtsız kalmadı. Gündemin sıcak olduğu bu saatler içerisinde üniversite öğrencilerine ücretsiz verilmek üzere markaların kapısını çaldı. Üniversite öğrencilerine katkı sağlayacak her marka için kapıların açık olduğu bu iyilik hareketine Türkiye’nin en ileri gelen markaları ve isimleri katkıda bulundu. 

 

Ford, LC Waikiki, TeknoSA, Decathlon, KAFT, birkutukitap.comkitapyurdu.com, TOFAŞ Spor Kulübü, Bavul Dergi, Bir Yudum Kitap Dorock XL, biletinial gibi markalar üniversite öğrencileri için askıya hediye ürün bıraktığını kurumsal sayfalarından duyurdu.


 

İyilik Hareketi Devam Ediyor

Üniversite öğrencileri #AylıkEksi1257 etiketiyle paylaşımlarla markaları gündem hakkında bilgilendirerek iyiliğe davet ederken markalar da hızla artarak askıya daha fala ürün, hizmeti bilet bırakarak üniversite öğrencilerine destek oluyor.

 

Kaynak: Kampüste Ne Var?