Yurtdışında Burslu Ya Da Düşük Ücretle Okuyabileceğiniz Üniversiteler!

EĞİTİM - 21 Eylül, 2020 - Okuma Süresi: 9 Dk.

21 Eylül, 2020

Yurtdışında Burslu Ya Da Düşük Ücretle Okuyabileceğiniz Üniversiteler!
Kredi: Kampüste Ne Var

Yabancı dil öğrenmek, yeni arkadaşlar edinmek, tercih ettiği bölüm hakkında farklı bir bakış açısı kazanmak ve hayatının bir bölümünde başka bir ülkede yaşayarak deneyim kazanmak birçok üniversitelinin hayali. Bu hayali gerçekleştirmek ise düşünüldüğü kadar zor değil.

Eğitim masraflarının yanı sıra; konaklama ve hayatını idame ettirmek için gereken masraflar çoğu üniversitelinin gözünü korkutsa da yurt dışında bazı üniversitelerde ücretsiz veya çok uygun ücretlerle eğitim görülebiliyor. Sizin için bu üniversiteleri listeledik. Kim bilir, belki bu listeden bir okul seçip yurtdışında okuyacaksınız! Eğer giderseniz bizi haberdar etmeyi unutmayın!

Viyana Üniversitesi

1365 yılında Herzog IV. Rudolf tarafından kurulan Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri. Nobel ödülü almış birçok bilim adamının yetiştiği Viyana Üniversitesi tarihi boyunca; fizikçi Erwin Schrödinger ve Viktor Franz Hess, biyolog Konrad Lorenz, iktisatçı Friedrich A. Von Hayek gibi önemli isimlerin yetiştiği okul olarak karşımıza çıkıyor.

130 farklı ülkeden 75,000 öğrencisi bulunan (yaklaşık 38.000 yabancı öğrenci) Viyana Üniversitesi; Siyaset Bilimi, Ekonomi, Enformatik, Tarih, İlahiyat, Filoloji, Filozofi, Psikoloji, Sosyoloji, Matematik, Fizik, Kimya, Coğrafya ve Astroloji, Mütercim Tercümanlık, Moleküler Biyoloji gibi bilim dallarında eğitim ve araştırmalarını devam ettiriyor. Ana binası şehrin merkezindeki tarihi bina olan üniversitenin yine Viyana’nın 10 farklı bölgesinde toplamda 60 kampüsü bulunuyor.

Viyana Üniversitesi Kütüphanesi ise 6,5 milyon kitap mevcuduyla Avusturya’nın en büyük, Almanca konuşulan ülkelerin ise en eski kütüphanesine ev sahipliği yapıyor.

Nobel ödülü almış bilim adamları ile aynı sırayı paylaşmak ise düşündüğün gibi pahalı değil. Hatta Viyana Üniversitesinde iki sömestr okuduktan sonra, öğrenci değişim programları “Erasmus-Sokrates” ile Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde iki sömestr boyunca ücretsiz üniversite eğitimi alınabiliyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan üniversitede, sömestr başına 726 Euro’yla istenen bölüme kayıt yapılabiliyor.

https://www.univie.ac.at/en/

http://kampustenevar.com/upload/viyanaüniversitesi.jpg

 

Köln Üniversitesi

1388 yılında kurulan, Almanya’nın en köklü ve bünyesinde en çok öğrenci barındıran üniversitesi unvanına sahip Köln Üniversitesi dünyaca ünlü birçok profesör ile çalışmasının yanı sıra AR-GE alanındaki harcamalarıyla da Almanya’nın önde gelen üniversitelerinden biridir. Toplamda yedi fakültenin bulunduğu üniversitede yaklaşık 200 bölüm bulunuyor. 500’ün üzerinde profesörün bulunduğu Köln Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans programları için sömestr başına ortalama 250 Euro ödeyerek eğitim hayatınıza yeni bir bakış açısı kazandırabilirsiniz. Birçok Türk öğrencinin bulunduğu Köln Üniversitesi’nde yabancılık çekmeyeceğinizi de şimdiden söyleyebiliriz.

https://www.uni-koeln.de

http://kampustenevar.com/upload/kölnüniversitesi.jpg

 

Kaunas Teknik Üniversitesi

Baltık Denizi’ndeki en büyük teknik üniversite olan Kaunas Teknik Üniversitesi, 1922 yılında Kaunas şehrinde kurulan ve Litvanya’nın en eski üniversitelerinden biri. 1000’den fazla üniversiteye ev sahipliği yapan ve 10 binin üzerinde öğrencinin okuduğu üniversitede öğrencilerin yüzde onu uluslararası öğrenciler olarak karşımıza çıkıyor. Kaunas Teknik Üniversitesi, öğrencilerine 2 farklı hazırlık programı sunuyor; İngilizce ve Mimarlık hazırlık.  Mimarlık okumak isteyen ancak çizim ve genel mimarlık konusunda eğitime ihtiyacı olan öğrenciler Mimarlık hazırlık kursu alarak bu eksikliklerini giderebiliyor. İngilizce hazırlık kursuna katılan öğrenciler ise B4 seviyesine kadar İngilizcelerini geliştirebiliyor ve B2 sertifikasına sahip oldukları zaman lisans programlarına hazır oluyor.

Mimarlık, Bilgisayar Bilimleri, İşletme ve Ekonomi başta olmak üzere toplamda 6 fakülteye sahip olan okul öğrencilerine; 16 lisans, 28 master, 17 doktora programı veriyor. 300’den fazla okulla partner anlaşması bulunan Kaunas Teknoloji Üniversitesi; öğrencilerine Erasmus, IAESTE, AIESEC, ISIEC gibi kültürel değişim programları da sunuyor. Kaunas Teknik Üniversitesi’nin fiyatları ise seçilen bölüme göre değişiyor. Hazırlık için sömestr başına 1000 Euro talep eden okul, lisans programları için sömestr başına 2800 – 4000 Euro arasında bir ücret öngörüyor.

http://2017.ktu.edu/en/

http://kampustenevar.com/upload/kaunasüniversitesi.jpg

 

Charles Üniversitesi

Prag Üniversitesi veya Karl Üniversitesi olarak da anılan Charles Üniversitesi, Orta Avrupa’daki 1348 yılında kurulmuş en eski eğitim kurumu. İlahiyat, hukuk, sanat, matematik veya fen gibi çok çeşitli fakültelere sahip olan okulda ayrıca 3 adet tıp fakültesi bulunuyor. Birinci Tıp Fakültesi ise Çek Cumhuriyeti’nin en büyük tıp fakültesi olmasının yanı sıra, Doğu Avrupa’nın da en iyisi olarak biliniyor.

Charles Üniversitesi; Genel Tıp ve Diş Hekimliği, Beden Eğitimi ve Spor fakültelerinde İngilizce eğitim imkanı sunuyor. Tüm devlet üniversitelerinde yabancı öğrenciler için Çek dilinde eğitim olanağı ücretsiz, İngilizce öğrenim ise 7000 – 15000 ABD doları arasında değişiyor.

53 binden fazla öğrencinin okuduğu Charles Üniversitesi’nde; Hukuk Fakültesi, Birinci Tıp Fakültesi, İkinci Tıp Fakültesi, Üçüncü Tıp Fakültesi, Plzeň Tıp Fakültesi, Hradec Králové’de Tıp Fakültesi, Hradec Králové’de Eczacılık Fakültesi, Sanat Fakültesi, Bilim Fakültesi, Matematik ve Fizik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Fakültesi, Beşeri Bilimler Fakültesi, Katolik Teoloji Fakültesi, Protestan İlahiyat Fakültesi ve Hussite Teoloji Fakültesi bulunuyor.

www.cuni.cz

http://kampustenevar.com/upload/charles-üniversitesi.jpg

 

Belgrad Üniversitesi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan üniversite, Balkanlar’ın en büyük üniversitelerinden biri. 1808 yılında kurulan Belgrad Üniversitesi’nde 32 fakülte, 8 adet araştırma merkezi, 1,5 milyon kitap bulunan kütüphanesi ile Avrupa’da en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer alıyor. 89 bin öğrencinin okuduğu ve 4200 öğretim üyesinin bulunduğu üniversite, dünyanın en büyük eğitim kurumları arasında karşımıza çıkıyor. Belgrad Üniversitesi’nde en çok talep edilen bölümler ise; Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Mekatronik, Psikoloji, Bilgisayar Mühendisliği ve Hukuk Fakültesi.

Belgrad Üniversitesi’nde eğitim ücretleri ortalama 1500 Euro ile 5000 Euro arasında değişiyor.

http://www.belgraduniversitesi.com.tr/http://kampustenevar.com/upload/belgradüniversitesi.jpg

 

Aalto Üniversitesi

Ana kampüsü Espoo’da bulunan Finlandiya merkezli Aalto Üniversitesi’nin dünya çapında 400’den fazla üniversite ile ortaklığı bulunuyor. Yaklaşık 20 bin öğrencinin okuduğu okulda; Uluslararası İşletme, Muhasebe, Kurumsal İletişim, İktisat, Maliye, Pazarlama, Mimarlık, Bina Teknolojisi, Bilgi Ağları ve Yaşam Bilimleri Teknolojileri fakülteleri bulunuyor. Eğitim verdiği çeşitli alanlarda uluslararası düzeyde ön sıralarda yer alan Aalto Üniversitesi’nde tüm eğitim programları ücretsiz olarak sunuluyor.

http://www.aalto.fi/en/

http://kampustenevar.com/upload/aaltoüniversitesi.jpg

 

Bremen Üniversitesi

Tüm dünyadan binlerce öğrencinin başvurduğu Bremen Üniversitesi “Uluslararası Forum Pusulası” çatısı altında, çok uluslu bir kampüs yaratmak amacıyla, öğrencileri görecekleri öğrenim konusunda organize etmek için seçenekler sunuyor. 1971 yılında kurulan üniversite, dünyadaki birçok okulla işbirliği kurarak öğrencilere farklı programlar yaratıyor. Toplamda 20 bin öğrencinin okuduğu (%11 yabancı öğrenci), 15 ERC Grants ve 4 Leibniz – Preise Ödüllü okul; toplamda 300 milyon Euro bütçeye sahip. 2300 akademik (330 profesör), 1200’ü teknik ve idari işler olmak üzere toplamda 3500 kişinin eğitime hizmet verdiği Bremen Üniversitesi’nin dönem harç ücreti ise 300 Euro! Almanya’da elit üniversite olarak sınıflandırılan 11 eğitim kurumundan biri olan Bremen Üniversitesi’nde kış yarı yılı ekim ayının başında başlıyor ve Mart ayının sonuna kadar devam ediyor, yaz yarı yılı ise Nisan ayında başlayıp Eylül ayının bitimine denk geliyor.

https://www.uni-bremen.de/

http://kampustenevar.com/upload/Bremen Üniversitesi .png

 

Orta Avrupa Üniversitesi

1991 yılında kapılarını açan Orta Avrupa Üniversitesi 110 farklı ülkeden öğrenciye öğretim veriyor. Sadece master/doktora seviyesinde ve İngilizce öğretim veren Orta Avrupa Üniversitesi’nde; sosyal bilimler, beşeri bilimler, işletme ve hukuk alanında 1 veya 2 yıllık yüksek lisans ve devamında doktora yapılabiliyor. Eğitim dili İngilizce olan üniversitede hazırlık sınıfı bulunmuyor. AB parlamenterlerinden bakanlara, uluslararası akademisyenlerden öncü sosyal aktivistlere, iş dünyasının tanınan liderlerinden ünlü yazarlara kadar birçok mezun veren Orta Avrupa Üniversitesi’nde master öğrencilerinin %80’i, doktora öğrencilerinin de %92’si, %100 burslu okuyor.

https://www.ceu.edu/

http://kampustenevar.com/upload/orta avrupa üniversitesi.jpg

 

Tallinn Üniversitesi

Uluslararası geçerli diploma veren ve devlet okulu olan Tallinn Üniversitesi’nde 46 farklı ülkeden 700 yabancı öğrenci ile birlikte toplamda; 10 bin beş yüz öğrenci öğrenim görüyor. 300 Erasmus değişim programı anlaşması bulunan Tallinn Üniversitesi’nde 120’den fazla yabancı öğretim üyesi ve araştırmacı bulunuyor. Öğrenciler Estonca, Rusça ve Almanca'nın yanı sıra; Fransızca, Portekizce, İspanyolca, İtalyanca, İsveççe, Hollandaca, Litvanyaca, Lehçe, Çince gibi dilleri öğrenebiliyor, aynı zamanda profesyonel İngilizce derslerine de katılabiliyor.

http://www.tlu.ee/en/studies/tr

http://kampustenevar.com/upload/tallinn üniversitesi.jpg

Kaynak: Link
Haftalığın PeP'te!

Her hafta ilk 10'a giren her içeriğin için 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Ürettiğin içeriklerle okunma puanlarını artır, üniversitenin en popüler yazarı sen ol.

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunma puanına sahip 10 yazarını görüntülemek için tıkla.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.