Yaza Keyif Katacak Yeni Kahve Tarifleri

Yaşam Tarzı - 18 Eylül, 2020 - Okuma Süresi: 3 Dk.

18 Eylül, 2020

Yaza Keyif Katacak Yeni Kahve Tarifleri
Kredi: Kampüste Ne Var

Bundan 100 yıl önce hayatımızda kahve vardı, arkasından sadece Karadenizlilerin içtiği çay hayatımızın dört bir yanını sardı. İyi ki de sardı. Son yıllarda ise kahve hayatımıza geri girdi. Artık çay da bizim, kahve de bizim. Yazımızı okumanız için sabırsızlanıyoruz!

“3. Nesil Kahve ne demek?” bilmekte fayda var. Kısaca anlatmak gerekirse, birinci nesil olarak sıcak suda eritilebilir kahveler anılıyor. Granül kahve denilen kahveler. İkinci nesil kahve ise 1960’lı yıllarda ünlü kahve zincirlerinin -ABD başta olmak üzere- tüm dünyada yayılması ile oluştu. Bu zincirlerle hayatımıza Espresso, Americano, Cappucino, Latte gibi türler girdi. Gelelim üçüncü nesle: Kahveye şarap, sanat ve yemek kültürü gibi bir anlayış getiren dalgaya 3. Nesil Kahve Dalgası deniyor.

Bu yazıda Espresso, Cold Brew, Syphon, demleme gibi kahve yapma yöntemlerinden sadece öğrenci evinde yapılabilecek türlerini ele aldık. Yaza keyif katacak basit, bir o kadar da seni ve arkadaşlarını mutlu edecek kahve çeşitlerine ve yapılışına:

1. Mokapot Kahve

http://kampustenevar.com/upload/gorsel1.jpg

Öğrenci evinde gerçek ve ucuz kahve içmenin en iyi yolu. İtalyanların yüz yıldan fazla süredir bizdeki çaydanlık gibi kullandıkları mokapot ile kahveyi ocağa koyup pişiriyorsun ve lezzetli mi lezzetli kahven servise hazır oluyor. Yapman gereken 

  1. Mokapotun su haznesine su doldurmak,
  2. İnce çekilmiş Arabica kahveyi kahve haznesine koymak,
  3. Ocağa 4-5 dakika bırakmak

Espresso lezzetinde kahve, su buharının kahveye basınç yapmasıyla mokapotun üst kısmına çıkacak


2. Dondurmalı Kahve: Affogato

http://kampustenevar.com/upload/gorsel2.jpg

Kahvenin içinde eriyen vanilyalı dondurma, tam bir yaz kahvesi. Lezzetli bir affogato yapman için gereken ise espresso kahveyi (Mokapotla yapabilirsin) bardağa koyup üstüne istediğin kadar vanilyalı dondurma eklemek. Dondurmayı kahveden sonra eklersen sunumun daha şık olur.


3. Evde Frappe

Frappe yapman için ihtiyacın olan şey granül kahve, yani suda eriyen hazır kahvelerden. İstediğin kadar buzu parçala, bir shaker’ın içine soğuk su, şeker ve hazır kahve koy, çalkala. Kahve soğuk suda eridikten sonra kırdığın buzları ekle. Mis. İstersen süt ekleyip ice latte’ye dönüştürebilirsin.

http://kampustenevar.com/upload/gorsel4.jpg


4. Kahveli Sıcak Çikolata

Bunu yapmak için krema, kakao ve süte de ihtiyacın var. Sıcak sütü kremayla birlikte kaynatıyorsun. Kaynadıktan sonra hazır kahveyi ve kakaoyu karıştırıyorsun. Son olarak da çikolatayı ekleyip erimesini bekliyorsun. Fincanın üstüne marshmellow da koyup daha da lezzetli hale getirebilirsin. Bir ipucu: Süt-krema karışımını çok kaynatma. Kaynamaya başladığını görmen yeterli.

http://kampustenevar.com/upload/gorsel5.jpg


5. French Press Kahve

Öğrenci evinde iyi kahve yapmanın en bilinen yöntemlerinden biri. Önemli detay, kahveyi ince çekilmiş olarak almak. Gözden kaçan iki noktayı açıklamakta fayda var. 

  • Birincisi, French Press’e önce kahveyi, sonra sıcak suyu koymak.
  • İkincisi de sıcak suyu koyduktan sonra karıştırmadan önce 45 saniye kadar beklemek. “Kahvenin çiçek açması” için beklemek gerekiyor. Bu sürede kahve suya aromasını bırakıyor. Kahvenin üstünde beyaz ince bir tabaka oluşuyor. 

Son olarak çok az karıştırarak ve demlenmesi için kapağını press’leyerek demlenmesini bekleyebilirsin.

Senin de önereceğin, öğrenci evinde yapılabilir basit kahve yöntemleri var mı? Sosyal medya hesaplarından @kampustenevar etiketiyle paylaş!

Kaynak: Link
Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.