Winnie the Pooh Gerçek Bir Hikaye Mi?

YAŞAM TARZI - 21 Mart, 2020 - Okuma Süresi: 4 Dk.

21 Mart, 2020

Winnie the Pooh Gerçek Bir Hikaye Mi?
Kredi: Kampüste Ne Var

Winnie de Pooh karakterlerinin gerçek olduğunu biliyor muydun? Çizgi film ile gerçek hayat arkasındaki hikaye çok ise ilginç. Detaylar yazımızda.

Tüm zamanların en iyi çocuk kitapları arasında sayılan A. A. Milne’nin eseri Winnie de Pooh‘nun biraz acı, biraz tatlı hikayesini yazdık.

Y Jenerasyonunun daha çok çizgi filminden tanıdığı Winnie de Pooh karakteri, 1926 yılında ilk kez bir çocuk kitabında hayat bulmuş. Savaştan yeni çıkmış İngiltere’nin yaralarını sarmaya çalıştığı bir dönemde yayımlanan bu kitap, piyasaya sürülmesinin ardından hızla büyük bir üne kavuşmuş. Hikayenin gerçek olmasının ise bu şöhrete katkısı büyük. Yani evet, hikaye gerçek.

Tüm karakterler gerçek hayattan uyarlanmış

Öykünün kahramanlarından Christopher Robin, Milne’nin kendi oğlundan uyarladığı bir karakter. Winnie the Pooh ve sevimli dostları da Christopher’ın gerçek hayattaki oyuncakları. Hikayedeki olaylar da yine Christopher’ın oyuncakları ile kurguladığı oyunlardan aktarılmış.

Milne’nin Winnie the Pooh’ya hayat verecek ilhamı bulması ise bir dizi olayın ardından gerçekleşmiş. Birinci Dünya Savaşı’nda askerlik yapan Milne, ülkesine döndükten sonra savaş sonrası anksiyete problemleri yaşamış. Kitap yazmaya çalıştığı dönemde yaşadığı krizler artmaya başlayınca, ailesi ile birlikte Londra’dan ayrılarak sakin bir kasabaya taşınmışlar. 

Christopher’ın küçük dünyası

Milne kitabını yazabilmek için çoğunlukla odasına kapanıyor ya da ormanda uzun yürüyüşlere çıkıyormuş. Christopher’ın annesi ise sürekli şehre gidip geliyor, evde pek bulunmuyormuş. Christopher’ın hayatında o dönemde gerçek anlamda yer tutan tek kişi ise dadısıymış. Christopher’ın çocukluğu, dadısı ile olan ilişkisi haricinde, oldukça mutsuz ve yalnız geçmiş. 
Milne’nin oğluyla yakınlaşması, dadının annesini görmek için evden uzun süre ayrıldığı zaman başlamış. Anne de bu sırada şehirde olduğundan Milne oğluna bakmak zorunda kalmış. Böylece babası Christopher’ın oyuncaklarıyla yarattığı küçük dünyasıyla tanışmış. Babası ile geçirdiği bu dönem, Christopher’ın çocukluğunun en mutlu zamanları olmuş. Christopher’ın kurduğu bu dünya Milne’e ilham olmuş ve bir çocuk kitabı yazmaya karar vermiş. Milne bir yandan yazıya döktüğü günlük rutinlerine ressam arkadaşını da davet ederek, ondan karakterlerin çizimini yapmasını istemiş.

Kitabın basılmasının ardından hızla üne kavuşmuş

Kitap piyasa sürüldükten çok kısa bir süre sonra hızla büyük bir üne kavuşmuş. Öykünün gerçek bir yaşamın yansıması olmasının payı da büyük şüphesiz. İlk olarak İngiltere’yi saran bu ün ardından tüm dünyaya yayılmış. Öyle ki, dünyanın her yerinden mektuplar gelmeye başlamış. Tüm dünya savaşın yıkıcı etkilerini sarmaya çalışırken; her şeyin dışında kendi küçük dünyasını kurabilen bu çocuğun öyküsü, büyük küçük herkese ilham vermiş. 

Alışılagelmişin aksine öykünün yazarı değil, kahramanı daha büyük ilgi görüyormuş. Herkes Christopher’ı gerçekten tanımak, onunla fotoğraf çektirmek istiyormuş. Bu durum Milne’nin biraz canını sıkmıyor da değilmiş. Ancak, gördükleri bu ilgiye ailecek sırt çevirmemişler. Zaman zaman Christopher’ı da yanlarına alarak şöhret dünyasına büyük bir istekle adım atmışlar. 

Christopher’ın tarafından baktığımızda ise, tüm bu ilgi küçük bir çocuğun kaldırabileceğinden çok daha fazlaymış. Kitabı yazdıktan sonra babasının tekrar kendi işine dönmesi ve onunla zaman geçirmeyi bırakması da Christopher’ın kendini aldatılmış hissetmesine yol açmış. Onun için Winnie the Pooh, babasıyla geçirdiği nadir zamanlarda onlara özel olarak yarattıkları bir karakterken; onu tüm dünya ile paylaşmak zorunda kalmış. Üstelik erken yaşta gelen bu ün, okul zamanlarında zorbalığa maruz kalmasına da neden olmuş. 

Kitaptan kazanılan hiçbir geliri kabul etmemiş

Christopher milyonlarca çocuğu mutlu eden bu hikayenin en mutsuz kahramanı olmuş. Babası bunu fark ettiğinde öyküleri yazmayı bırakmış ancak kaybolan bir çocukluğu kurtarmaya yetmemiş.

Christopher kitaptan kazanılan hiçbir geliri kabul etmemiş. Askere gidip geldikten sonra küçük bir kitapçı dükkanı açmış ve ömür boyu sade bir yaşam sürmüş.

Haftalığın PeP'te!

Her hafta ilk 10'a giren her içeriğin için 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Ürettiğin içeriklerle okunma puanlarını artır, üniversitenin en popüler yazarı sen ol.

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunma puanına sahip 10 yazarını görüntülemek için tıkla.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.