Mandela Effect: Doğru Bildiğiniz Her Şeyi Unutun

YAŞAM TARZI - 21 Eylül, 2020 - Okuma Süresi: 5 Dk.

21 Eylül, 2020

Mandela Effect: Doğru Bildiğiniz Her Şeyi Unutun
Kredi: Kampüste Ne Var

Çoğumuzun yaşayıp da fark etmediği ve son yıllarda çok dikkat çeken bir fenomen var, Mandela Effect. Kampüste Ne Var sizin için yazdı.

Mandela Effect olayında, birbirini tanımayan binlerce insanın bir konu üstünde ortak bir yanlış hatırlamaya sahip olma durumu vardır. Terimi 2013 senesinde Fiona Bloome ismindeki bir blog yazarı, Nelson Mandela öldüğü zaman icat etti. Mandela öldüğünde dünyanın dört bir tarafından insanlar şaşkınlık içerisindeydi, çünkü herkes Mandela’nın 1980 senesinde hapishanede öldüğünü zannediyordu. Hatta insanlar, Mandela’nın 1980 senesinde öldüğüne dair ders kitaplarından ve biyografilerinden kanıtlar buluyorlardı. O günden beri böyle kolektif yanlış hatıralar çoğalıp, gerçekliğimizi sarsıyor.

Mandela Effect’in varoluşuna sebep gösterilen bir sürü teori var. Bazıları bu olayı zaman yolculuğuyla açıklar. Binlerce sene önce yaşayan insanların günümüze kadar gelip bazı şeyleri değiştirdiğine inanırlar. Bazıları ise paralel evren değişmesiyle bu olayı açıklıyor. Belki de hepimiz önceden bizim evrenimizden çok az farklı bir evrende yaşadık ve oradaki küçük detayları hatırlıyoruz. Bazıları ise, biraz daha abartarak, 2012’de tartışılan kıyamet gününde biz fark etmeden evren değiştirdiğimizi söylüyor. Psikologlar Mandela Effect’i, hafıza bozukluklarının klinik terimi olan geyik muhabbetine vururlar. Yine de bu kadar insanın ortak bir yanlış kanıya sahip olmaları, en eğitimli psikologları bile zor duruma sokuyor. Nedeni ne olursa olsun, Mandela Effect tüylerinizi diken diken edebilir. İşte sizin için derlediğimiz bazı örnekler.

 

Hayat Bir Çikolata Kutusuna Benzer (’Life is Like a Box of Chocolates)

http://kampustenevar.com/upload/Resim1.png

Ünlü aktör Tom Hanks’in başrolde oynadığı, yürekleri fetheden Forrest Gump’ın en ünlü repliklerinden biri olan ‘Life is like a box of chocolates’ yanlış hatırlanır. Filmi tekrar izlerseniz Forrest’ın aslında ‘Life was like a box of chocolates’ dır. Replik böyle olunca çeviriye, ‘Hayat bir çikolata kutusuna benziyordu’ oluyor ve bu söz sahnenin konusuna bile uymuyor. Geçen seneye kadar, eğer Google’da arama sekmesine ‘My momma always said, life’ yazsaydınız sonraki kelime was değil is olarak çıkardı. Mandela Effect’in popülerleşmesiyle birlikte search kısmında artık ‘was’ çıkıyor.

 

‘We Are the Champions’ Şarkısı Herkesin Hatırladığı Gibi Bitmiyor

Şarkıyı bilen çoğu kişi final liriklerinin ‘No time for losers, ‘cause we are the champions… of the world!’ olduğunu zanneder. Aslında son bölümde ‘of the world’ kısmı yok. Ama çoğu insan o bölümün, bu sözle bittiğine emindir.

Monopoloy Maskotu, Zengin Amca Pennybags’in Aslında Tek Camlı Gözlüğü Yok

http://kampustenevar.com/upload/Resim2.png

Çoğu arkadaşlığın/dostluğun bitmesine sebep olan emlak oyunu Monopoly’nin herkes tarafından bilinen Zengin Amcası’nı çoğu kişi tek camlı gözlüğü ile hatırlar. Ancak, karakter böyle bir aksesuara asla sahip olmadı. Giyim tarzından veya başka bir karaktere benzettikleri için insanlar öyle olduğunu düşünüyor, fakat bu gerçeği değiştirmiyor.

 

Pikachu’nun Kuyruk Ucu Sizce Hangi Renk?

http://kampustenevar.com/upload/Resim3.png

Çoğu insan, dünyanın en çok tanınan anime karakterlerinden biri olan Pikachu’nun kuyruğunun uç kısmının siyah olduğunu zanneder. Pikachu’yu neredeyse dünyadaki herkes biliyor ve çoğu kişinin böyle yanlış bir kanıya ortak olması çok garip.

 

Darth Vader, ‘Luke, I am your Father’ Demiyor

Dünya tarihine damga vuran filmlerden biri olan Star Wars serisinin en iyi filmi olarak düşünülen Empire Strikes Back filminin kuşkusuz en çarpıcı sahnesi, Darth Vader’ın Luke’a babası olduğunu söylemesidir. Son yıllarda serinin tekrar popülerleşmesiyle birlikte bu replik her çok fazla anılmıştır. Fakat, bu filmi tekrardan dikkatli izlerseniz Darth Vader’ın aslında ‘No, I am your father’ dediğini fark edeceksiniz. Bu filmi 1980’de ilk çıktığında izleyen insanlar repliğin ‘Luke, I am your father’ olduğuna yemin edebilirler. 

’Ayna Ayna Söyle Bana’ Repliği Gerçek Mi?

http://kampustenevar.com/upload/Resim4.jpg

Disney’in ünlü animasyon filmi Pamuk Prenses’in bu repliğini neredeyse herkes biliyordur: ‘Mirror mirror on the wall’. Türkçe çevirisi tam karşılığı olmasa da ‘Ayna ayna söyle bana’ şeklindedir. Fakat, replik aslında böyle değil. Cadı aslında o sahnede ‘Magic mirror on the wall’ demekte. Replik o kadar çok insan tarafından yanlış hatırlanmaktadır ki Türkçe çevirisi bile o şekilde yapılmıştır. Eğer replik bu değilse, neden ‘mirror mirror’ terimini taşıyan ürünler ve 2012 senesinde yapılan, animasyonun filmi olan ‘Mirror Mirror’ var oluyor?

 

Hannibal Lecter Asla ‘Hello Clarice’ Demedi

http://kampustenevar.com/upload/Resim5_29824.png

Dünyaca ünlü ‘Kuzuların Sessizliği’ filmini izlediyseniz, en ünlü repliği olan Hello, Clarice'i duymuşsunuzdur. Buradaki tek problem, aslında bu repliğin hiçbir zaman var olmamasıdır.
Clarice, Hannibal ile ilk tanıştığında sadece ‘Good Morning’ diyor. Bir filmin en çok bilinen repliği nasıl gerçek olmaz? Bu sorunun cevabını kimse bilmiyor. 

Kaynak: Link
Haftalığın PeP'te!

Her hafta ilk 10'a giren her içeriğin için 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Ürettiğin içeriklerle okunma puanlarını artır, üniversitenin en popüler yazarı sen ol.

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunma puanına sahip 10 yazarını görüntülemek için tıkla.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.