Kokoloji ile Bilinçaltını Keşfet!

Bilim ve Teknoloji - 25 Ocak, 2021 - Okuma Süresi: 7 Dk.

25 Ocak, 2021

Kokoloji ile Bilinçaltını Keşfet!

Bu yazımda; psikolojik bir oyun veya test olarak nitelendirilen kokolojinin ne zaman çıktığı, ne anlama geldiği, amacı ve kurallarından bahsettikten sonra okuyucuların deneyimlemesi için 3 tane kokoloji testi örneği ekledim.

Kokolojiyle son zamanlarda çok sık karşılaşıyorsunuz öyle değil mi? “Ben ilk kez duydum.” diyenleri duyar gibiyim. Adını duymamış olsanız dahi muhakkak en az bir tane kokoloji testi yapmışsınızdır. Çünkü hepimizin gün içinde saatlerini geçirdiği sosyal medya üzerinde oldukça popülerleşmeye başladı bu testler. Japonca ruh ve akıl anlamına gelen kokoro kelimesinden türeyen kokolojiyi gelin birlikte inceleyelim!

Kokoloji nedir?

Japonca kokoro’dan türeyen kokolojiye psikolojik oyun veya test de diyebiliriz. Isamu Saito ve Tadahiko Nagao'nun Kokoloji adlı kitabında "İnsan davranışlarının ve durumsal tepkilerinin gizli anlamlarının yorumlanmasını belirten popüler terim." olarak tanımlanmıştır.

Kokolojinin amacı nedir?

Temel psikolojik gerçeklere dayanan bu oyun, sorulara verdiğiniz cevaplara göre sizin biliçaltınızı ortaya çıkartarak kendinizi daha iyi tanımanıza ve keşfetmenize yardımcı oluyor.

Yeni bir şey mi?

Hayır, 10 yılı aşkın süredir var. İlk olarak iki Japon profesör Isamu Saito ve Tadahiko Nagao tarafından kitap olarak karşımıza çıktı. İçinde 53 adet kokoloji testi bulunan kitap Japonya’da çok ilgi gördü ve 4 milyon adet sattı. Fransa, Almanya, Belçika, İngiltere’nin de dahil olduğu 15 ülkede daha yayımlandı. Hatta Amerika’da bestseller oldu. Kitap, 2006 yılında Türkçe’ye çevrilerek ülkemize geldi ve kitapçıların raflarında yerini aldı. Şimdilerde farklı ülkelerde farklı versiyonları çıkmış olsa da bu oyun Japonya menşelidir.

Bu testleri kimlere yapabilirsiniz?

Kokoloji testi, insanın kendini tanıması için çok güzel bir araç olduğu kadar başkalarını tanıması için de öyledir. Özellikle yeni tanıştığınız ve düşünceleri hakkında çok az bilgi sahibi olduğunuz kişilere yapabilirsiniz. Kim bilir, belki onlar hakkında onların bile farkında olmadığı bilgileri birlikte öğrenirsiniz. Birini daha iyi tanımanın dışında aile ve arkadaşlarınızla eğlenmek ve ortama renk katmak için de kokolojiyi kullanabilirsiniz. Keyifli vakit geçirirken bir yandan da birbiriniz hakkında yeni şeyler öğrenme şansı yakalamış olursunuz. 

Testin kuralları var mıdır?

Yok yok korkmayın, 3 yanlışınız 1 doğrunuzu alıp uzak diyarlara gitmeyecek :) Ama testten sağlıklı bir sonuç alabilmek için dikkat etmeniz gereken 3 nokta var;

1- Basit düşünmelisiniz.

2- Soruyu kurcalayıp cevabın hangi kapıya çıkacağını düşünmemelisiniz.

3- Dürüst bir şekilde aklınıza gelen ilk cevabı karşı tarafa söylemelisiniz.

Şimdiiii İpek Djafer'in Japonca'dan çevirdiği Isamu Saito ve Tadahiko Nagao'nun Kokoloji-1 Kitabı'ndan üç test yapalım;

Hazırsanız başlıyoruuuuz!

Bilirsiniz, doğum günlerimiz senede bir gündür ve o gün her şeyin kusursuz olmasını isteriz;

1) Düşünün ki bugün o günlerden biri, yani doğum gününüz ve hiç tahmin etmediğiniz birinden bir kart aldınız. Bu kartı kim yollamış olabilir?

2) Bir doğum günü klasiği olarak sevdikleriniz size çeşitli hediyeler aldı. Bu hediyeler arasında en büyük paket kimden gelmiş olabilir?

Cevaplarınız Hazırsa Devam Edebilirsiniz!

1) Hiç beklemediğiniz halde size kart yollayan kişi, sizin daha fazla şefkat ve ilgi görmek istediğiniz kişidir. Bunu, sizin uzaktan hayranlık duyduğunuz kişi olarak da nitlelendirebiliriz. Uzun zamandır görüşmediğiniz ya da çok samimi olmadığınız biriyse belki de ona bir mesaj atarak aranızdaki samimiyeti artırabilirsiniz.

2) Size yollanan en büyük paketi, size yollayana duyduğunuz sevginin ölçüsü ile bağdaştırabilirsiniz. Fakat psikolojik açıdan bakıldığında size en büyük paketi yollayan kişinin size olan duygularını görmezden geliyorsunuz. Bunun sebebi ona saygı duymadığınız değil, size olan duygularına güvendiğinizdir. 


Başka bir test daha yapalım!

Doğanın bizi kendine çeken bir gücü var ve hepimiz doğanın çocuklarıyız. Teknolojiyle ne kadar harikalar yaratılırsa yaratılsın ancak doğaya döndüğümüz zaman gerçekten yaşamla dolarız.

1) Çok nadir bir taşı bulmak için bir dağa tırmanacaksınız. Dağın eteklerinde durduğunuzda dağ hakkında neler düşünüyorsunuz?

2) Zor bir arayıştan sonra aradığınız taşı hala bulamadınız ama şimdi de güneş battı. Ne yapacaksınız?

3) Niyahet aradığınız taşı buldunuz. Bu nasıl bir taş? Boyu, ağırlığı ve değerini tanımlayınız.

4) Artık taşı bulduğunuza göre dağdan inip evinize gitme vaktiniz gelmiş demektir. Dağla vedalaşmak için ona ne söylersiniz ve dağın size cevabı ne olur?

Cevaplarınız Hazırsa Devam Edebilirsiniz!

1) Dağ hakkındaki düşünceleriniz, babanızın gözünüzde nasıl biri olduğunu gösterir. Zor ve bağışlamaz mıydı? Yumuşak başlı ve kolayca  fethedilebilir miydi? Yoksa bu arayışta sizi cesaretlendiren olağanüstü bir zirve mi hayal ettiniz?

2) Aradığınız taş, henüz ortaya çıkmamış bir yeteneğinizi veya gücünüzü temsil eder. Verdiğiniz cevap, bu ortaya çıkmamış potansiyelin farkına varıp varmayacağınızı gösterir.

Her şeye rağmen taşı aramaya devam edeceklerini söyleyenler, aynı kararlılığı çabaları meyve vermediği zamanlarda da sürdürür.

O günlük arayışa son verip daha sonra tekrar döneceklerini söyleyenler, hızlarını ayarlayıp çabalarını uzun bir zaman dilimine yayanlardır. Bu grupta geç açılacak birçok kişi vardır.

Taşı aramaktan tamamen vazgeçeceğini söyleyenler, hiçbir zaman potansiyellerini tamemen kullanamayacak olanlardır.

3) Taşı tanımlayan sözcükleriniz, kendi hakkınızda hissettiklerinizdir. "Milyonlarca dolar değerinde, kocaman bir pırlantaymış meğer!" tarzı bir cevap mı verdiniz yoksa? Bir dakika bir dakika, kendimizi bu kadar övmeye gerek yok :)

4) Dağ ile vedalaşırken söylediğiniz, babanıza her daim söylemek istediğiniz ama söyleyemediğiniz şeylerdir. Dağın verdiği cevap da babanızın size karşı olan duygularıdır.


Ve şimdi son testimize geçelim!

Soğuk bir gece, bir grup tanıdığınızla beraber kasaba meydanına çam ağacının ışıklarının yakılmasını seyretmeye gittiniz. Birlikte olduğunuz kişilerden biri sarı palto, diğeri mavi palto giyiyor. Sarı ve mavi palto giyenler kimler? (Bu kişiler tanıdığınız isimler olmalı.)

Cevaplarınız Hazırsa Devam Edebilirsiniz!

Psikolojide sarı gibi parlak renkler olumlu ve sıcak duyguları, mavi gibi sakin renkler ise olumsuz ve soğuk duygularla bağdaştırılır. Şaşırmış olabilirsiniz! Ama sarı palto giyen kişi çok sevdiğiniz veya sizi mutlu eden biriyken mavi palto giyen kişi size soğuk geliyordur.

Umarım testlerden keyif almışsınızdır. Bu soruları en yakın arkadaşlarınızla olan WhatsApp grubuna göndermeye ne dersiniz? Emin olun çok eğleneceksiniz, tarafımdan denendi onaylandı :)

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.