Günlük Hayatımızda Girişimlerden 6 Türk Kadın Girişimci

Girişimcilik - 25 Ocak, 2021 - Okuma Süresi: 2 Dk.

25 Ocak, 2021

Günlük Hayatımızda Girişimlerden 6 Türk Kadın Girişimci
Kredi: Hürriyet

Günlük hayatımızda duyduğumuz ve bazılarını sıkça kullandığımız girişimlerden bir çoğu Türk kadın girişimcilerin ürünü olduğunu biliyor muydunuz? Hadi bu başarılı Türk kadın girişimcilere göz atalım.

1. DUYGU AKBUDAK

Duygu Akbudak, burslu bir şekilde Koç Üniversitesi işletme bölümünü bitirdi. 32 yaşında bir birikimi yokken ani bir kararla işinden istifa etti. Markaları ve ürünleri online bir platformda buluşturmak ve denettirmek istediğini anladı ve denebunu.com’u kurdu. Kendisi de şöyle tanımlıyor: "Bir ürünü ne kadar sevdiğinizi ya da sevmediğinizi özgürce anlatabiliyorsunuz ve biz noktasından virgülüne dokunmadan tüketicilerin sesinden markalara direkt iletiyoruz.

2. GÜLŞAH GÜRKAN

Aile şirketleri olan Gürkan A.Ş. 1965’ten beri gül özü üretiyordu ve parfüm-kozmetik şirketlerine ihraç ediyordu. 1996 yılında Leeds Üniversitesi makine mühendisliği bölümünü bitiriyor. 2000 yılında kendi aile şirketlerinde çalışmaya başlıyor ve işin tüm inceliklerini öğreniyor. 2012 yılında bu tecrübelerle beraber kendi isminden esinlenerek ‘’gulsha’’ markasını kuruyor. Ürünlerini ise sadece Isparta bulunan güllerden elde ediyor.

3. GAMZE CİZRELİ

ODTÜ işletmeden mezun Gamze Cizreli, özkaynaksız ve banka kredileri ile 2007 yılında Bigchefs ‘i kurdu. 2010 yılında Türkiye’nin kadın girişimcisi ünvanını aldı.

4. DEMET MUTLU

New York Üniversitesi ekonomi bölümü mezunudur. 2008 yılında Hardvard Business School’da işletme yönetimi yüksek lisansa başladı. 2009 yılında eğitimini yarıda keserek Trendyol’u kurdu.

5. BAŞAK TAŞPINAR

2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünden mezun oldu. Amerika’dan Türkiye’ye taşındığı dönemlerde kaliteli hizmet verenleri bulma sıkıntısı çektiğinden dolayı bu hizmetlerin internet üzerinden kolayca bulunması için armut.com’u kuruyor.

6. HANZADE DOĞAN BOYNER

London School of Economics'den lisans ve New York'taki Columbia University'den işletme yüksek lisans derecesine sahiptir. 2001 yılında Doğu’nun Amazon”u olarak anılan Hepsiburada e-ticaret platformunun kurucusudur. Temmuz 2019'da Forbes dergisi, kendisini “dünyanın en başarılı kadın teknoloji girişimcilerinden biri” ilan etmiştir.

Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.