Başarılı Kadınlar Serisi: Marissa Mayer - Gelecekten Korkma!

Kariyer - 21 Eylül, 2020 - Okuma Süresi: 4 Dk.

21 Eylül, 2020

Başarılı Kadınlar Serisi: Marissa Mayer - Gelecekten Korkma!
Kredi: Kampüste Ne Var

Marissa Mayer, 30 Mayıs 1975'te Wausau, Wisconsin'de dünyaya geldi. Babası çevre mühendisi, annesi resim öğretmeniydi. Çocukluk hayali Stanford Üniversitesi'nde okumaktı. Hayalini Stanford Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra sembolik sistemlerde lisans ve bilgisayar bilimlerinde yüksek lisans yaparak gerçekleştirdi.

Çok akıllı bir öğrenciydi, Stanford Üniversitesi'nde iken bir doktor olacağını düşündüğü halde Mayer’in bilgisayarlara karşı bir tutkusu vardı, üniversitesinde yapay zeka ile ilgili çalışmalar yaptı ve bu alanda uzmanlaştı. Zaten 1993 yılında Wausau West Lisesi’nden mezun olduğunda, diğer öğrencilere göre üstün bir matematik bilgisi vardı. Wausau West Lisesi'nde okurken yerel bir bakkalda işe girdiğinde ödeme işlemini kolaylaştırmak için ürün kodlarını ezberledi. 

Üniversitede Ulusal Gençlik Bilim Kampı'na (National Youth Science Camp) katılmak üzere seçildi. Stanford gibi prestijli bir üniversiteden mezun olmuş ve 20'den fazla ücretli iş teklifi almıştı. Ancak bu yüksek profilleri dikkate almadı. Mayer'in bir iş teklifi de Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından yapılmıştı. 1999'da Google, henüz bir internet devi değildi. Aslında, şirketin sadece 19 çalışanı vardı. Google'ın kullanıcı ara yüzü ve web sunucu ekiplerini yönetme teklifini kabul eden Mayer, şirketin ilk kadın mühendisi oldu. Şirketin 20. çalışanıydı, start-up olduğu için hak ettiğinden çok daha düşük ücret aldı. Şirkette çalıştığı 13 yıldan sonra katkıları, Google'ı küçük bir start-up şirketi olmaktan uzaklaştırdı, küresel bir süper güç ve bugün dünyadaki bir numaralı internet şirketi haline getirdi. Google'da tasarımcı, ürün yöneticisi, mühendis ve yönetici rollerinde çalıştı.

Google'ın sunduğu en önemli ürünleri ortaya çıkarmakla görevliydi. Tasarımcı gözüyle bakan bir modacı olarak bilinen Mayer, Google görünümünü özelleştirmek ve ortaya benzersiz bir görünüm çıkarmakla çok ilgiliydi. Örneğin, Google ana sayfasında görünen her "doodle" öğesini (tatil günlerini ve etkinlikleri anma özel logoları) onaylamaktan sorumluydu. Google Arama, Google Görseller, Google Haberler, iGoogle, Gmail, Google Haritalar dahil olmak üzere Google'ın hemen hemen tüm büyük projelerinde yer aldı. 2009'da, şirkete katılmasından sadece 10 yıl sonra, Arama Ürünleri ve Kullanıcı Deneyimi Başkan Yardımcılığı’na getirildi. Mayer, iş ahlakı ve detaycılığı için Google’da yıllarca övgüler toplamıştı. Ancak 2008'de yapılan bir röportajda, bir sonraki adımını düşünüyor gibiydi. Mayer, "Google'ı kurmaya yardım ettim ancak dinlenmeyi sevmem, en ilginç şeyler, bundan sonra olacak şeylerdir " dedi.

Google’dan sonra kariyerinde farklı bir adım attı, rakip şirket olan ve aynı zamanda hisse senedi fiyatlarını düşürüp işten çıkarmalarla adından bahsedilen Yahoo’ya CEO ve başkan olarak katıldı. Şirket, arama kullanıcılarını her geçen gün kaybediyordu ve bu durum şirketin bir yıl içerisinde kapatılmasını gerektiriyordu. Hisse fiyatı 20$’da durdu. Yahoo, Google ile büyük bir rekabetle karşı karşıya kalmıştı. Microsoft gibi birçok şirket Yahoo’yu satın almaya çalışıyordu.

Yahoo'nun en kötü dönemini yaşıyordu, ancak Mayer bunu tersine çevirmek için mükemmel bir plan yaptı. Yönetimin tamamını değiştirdi ve Yahoo'yu yeni ürünler yaratmaya odakladı. Bir ay içinde sonuçlar görünür oldu. 2013 yılının sonuna gelindiğinde, Yahoo'nun hisse fiyatı, hisse başına 40 $'a ulaştı. 2013 itibariyle Yahoo, Fortune 500 şirketleri arasında en yüksek kar oranına sahip şirket oldu. (Kâr oranı yaklaşık %75’ti) Toplam gelirleri 5 milyar dolar ve bunun yaklaşık 4 milyar doları kardı. Mayer, Amerika'nın dünyanın en güçlü 50 Kadını listesine altı yıl boyunca (2008-2013 yılları arasında) yer almıştır. 2013'te Time 100'e seçildi ve şu anda dünyadaki en güçlü kadınlardan biri olarak kabul ediliyor. 

Kaynak: Link
Haftalığın PeP'te!

10'a giren her içerik ile 100 TL kazan!

En popüler yazar sen ol!

Okunma puanını artır, kazan!

Liderlik Tablosu'na göz at!

Bu haftanın en çok okunanları.

E-bültenimize abone ol!

Haftanın en popüler içerikleri, en çok kazananlar ve staj haberleri bültenimizde.

Gizlilik Sözleşmesi'nde belirtilen hüküm ve koşulları kabul ediyorum.